Strona: Dni Otwarte Politechniki Rzeszowskiej i III Nocne Spotkania z Nauką / Wydział Chemiczny

Dni Otwarte Politechniki Rzeszowskiej i III Nocne Spotkania z Nauką

2017-03-06

W dniach 30–31 marca 2017 r. odbędą się Dni Otwarte Politechniki Rzeszowskiej.

Dzień Pierwszy (czwartek) dedykowany jest uczniom szkół średnich, Dzień Drugi (piątek) wszystkim zainteresowanym – dzieciom, uczniom, rodzicom, mieszkańcom Rzeszowa, studentom, a także pracownikom.

Szczegółowe informacje dostępne są na wciąż aktualizowanej stronie: http://dniotwarte.prz.edu.pl

Szczegółowy program Dni Otwartych na  Wydziale Chemicznym:

DZIEŃ PIERWSZY (godz. 9-15)

Atrakcje przygotowane przez WCh:

1. Strefa wystawiennicza (dostępna w godz. 9-15)

a) Stoisko WCh (bud. V, hol w części dydaktycznej)

b) Stoisko Koła Naukowego „INSERT” (bud. V, sala V17-V18)

c) Stoisko studentów (Erasmus)

2. Wykłady prowadzone przez pracowników WCh i firmy współpracującej z WCh

a) Związki chemiczne w kosmetykach, dr Joanna Nizioł, Zakład Polimerów i Biopolimerów, Bud. S, Sala S-2, godz. 10.00-10.20

Kosmetyki są nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Co właściwie kryje się w ich składzie i jak to działa? Czy to, co służy urodzie, sprzyja również zdrowiu? Czy kosmetyki naturalne są lepsze od tych syntetycznych? Wykład będzie poświęcony funkcji wybranych substancji chemicznych w kosmetykach.

b) Kosmetyki naturalne a kosmetyki konwencjonalne, kosmetolog Urszula Rzekęć-Kołacz, ekspert firmy Sylveco, Bud. S, Sala S-2, godz. 10:20-10:50

Definicja produktu kosmetycznego. Co odróżnia kosmetyk naturalny od konwencjonalnego - standard COSMOS. Dlaczego niektóre substancje stosowane w kosmetykach konwencjonalnych są po pewnym czasie z nich wycofywane lub ich stężenie jest zmniejszane? Jaka jest różnica w kategoriach zastosowanych związków w kosmetykach naturalnych i konwencjonalnych - porównanie wybranych produktów.

Po wykładzie odbędą się konsultacje kosmetyczne z przedstawicielką firmy Sylveco.

c) Baw się z nami kolorami - vademecum wiedzy o farbach i lakierach, dr Barbara Pilch-Pitera, Zakład Polimerów i Biopolimerów, Bud. V, Sala V-2, godz. 11:00-11:30

Podczas wykładu zostanie zaprezentowany skład chemiczny farb i lakierów oraz będzie wyjaśnione, czym barwi się farby i jak powstają ich efekty specjalne, np. połysk perłowy czy metaliczny. Słuchacze dowiedzą się, dlaczego widzimy w różnych kolorach oraz jak wykonać farbę do tatuażu, włosów, lakier do paznokci (tradycyjny, hybrydowy, tytanowy) oraz jak można zrobić farbę z łatwo dostępnych składników i co można nią pomalować.

3. Pokazy chemiczne Koło Naukowe Studentów Chemii "ESPRIT"

Nie zabraknie efektownych wydarzeń, zmieniających kolory roztworów, parujących cylindrów, doświadczeń z suchym lodem oraz balonami i ciekłym azotem. A wszystko to okraszone komentarzem sprawiającym, że chemia staje się nie tylko fascynująca, ale i odrobinę lepiej zrozumiała.

Godziny pokazów:

4. Zwiedzanie Wydziału Chemicznego:

Godziny zwiedzania:

9.30-10.15

10.30-11.15

11.30-12.15

12.30-13.15

13.30-14.15

Na zwiedzanie Wydziału konieczna rejestracja pod adresem:

DZIEŃ DRUGI - III Nocne Spotkania z Nauką (godz. 16-22)

1. Atrakcje dla dzieci - w tym pokazy chemiczne prowadzone przez Koło Naukowe „Esprit”

godz. 16-19, miejsce: bud. V

2. Zwiedzanie Wydziału Chemicznego połączone z licznymi atrakcjami i udziałem w loterii fantowej.

godz. 16-22, miejsce: bud. H (hol) i laboratoria WCh

Co można zobaczyć i o czym posłuchać? Przyjdź, zobacz, sprawdź!

a) „Magia czy chemia”

Reakcje chemiczne, w których obserwujemy efektowną zmianę barwy, m. in. wstrząśnięty błękit, zegar jodowy, chemiczny kameleon czy lustro srebrowe. Działanie katalizatorów przeniesienia międzyfazowego, reakcje wybuchowe (w skali mikro!!!!) i topochemiczne, czyli reakcje zachodzące w ciele stałym.

b) „Jajecznica na zimno”

Przeprowadzenie i omówienie odwracalnej i nieodwracalnej denaturacji białka jaja kurzego bez zastosowania ogrzewania.

c) „Kolorowa chemia”

Rozdzielanie barwników flamastrów za pomocą planarnej chromatografii cieczowej, omówienie podstaw chromatografii, zaprezentowanie chromatografu cieczowego z wizualizacją procesu; tworzenie układów dwufazowych w roztworach wodnych, jako przykład zastosowania ekstrakcji w procesie rozdzielania biomolekuł.

d) "Jakie związki chemiczne znajdują się na naszym palcu”

e) „Ile jest etanolu w etanolu?”

Jednym z najprostszych sposobów rozdzielenia mieszaniny etanolu z wodą jest destylacja. Ograniczeniem tej metody jest jednak fakt występowania w tym układzie azeotropu o zawartości etanolu zaledwie 96% objętościowych. Jest on otrzymywany jako jeden z produktów destylacji. Jak sobie poradzić z azeotropem i uzyskać bezwodny etanol?

Przyjdź i sprawdź!

(Prezentacja symulacji w programie Aspen Plus i jej wyników)

f) „Skala pH w chemii i życiu codziennym”

Skala pH - co to jest i do czego służy?
Wykorzystanie skali pH w chemii, medycynie, ochronie środowiska.
Odczyn roztworu w aspekcie praktycznym (określenie odczynu wybranych substancji stosowanych w życiu codziennym).

g) „Potencjały redoks a kierunek procesów chemicznych”

h) „Nanotechnologia w laboratorium i w kuchni”

W czasie prezentacji można będzie obserwować prowadzenie pomiarów wielkości zdyspergowanych nanocząstek za pomocą aparatu Zetasizer Nano ZS, wykorzystując zjawisko dynamicznego rozpraszania światła. Badaniom poddane zostaną próbki zdyspergowanych substancji chemicznych oraz wybranych produktów spożywczych.