Strona: Podsumowanie XVII edycji Podkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego / Wydział Chemiczny

Podsumowanie XVII edycji Podkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego

2017-05-19

W dniu 18 maja 2017 roku, na terenie gospodarstwa agroturystycznego „Azalia” w Woli Zarczyckiej, odbyło się podsumowanie tegorocznej, siedemnastej, edycji Podkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego.

Organizatorami Konkursu są:

• Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie
  • Publiczne Gimnazjum im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rakszawie
  • Gimnazjum im. Pamięci Ofiar Pacyfikacji w Woli Zarczyckiej
  • Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku

Mecenat nad konkursem sprawują władze samorządowe Nowej Sarzyny i Rakszawy, a patronują mu:

• Podkarpacki Kurator Oświaty,
  • Urząd Miasta i Gminy w Nowej Sarzynie,
  • Urząd Gminy w Rakszawie,
  • Polskie Towarzystwo Chemiczne – Oddział w Rzeszowie oraz
  • Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie.

Siedemnasta edycja Podkarpackiego Gimnazjalnego Konkursu Chemicznego, jako święto pasjonatów chemii, znakomicie wpisała się w obchody Jubileuszu 80-lecia istnienia Zakładów CIECH Sarzyna (dawniej Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna), które patronują temu Konkursowi od jego pierwszej edycji.

Podkarpacki Gimnazjalny Konkurs Chemiczny adresowany jest do uczniów gimnazjum oraz zainteresowanych chemią uczniów szkół podstawowych i odbywa się corocznie od 2000 r. Komisję konkursową oraz zespół oceniający tworzą nauczyciele chemii z tych szkół, z których uczniowie uczestniczą w II etapie konkursu.

W bieżącym roku szkolnym do II etapu Konkursu zakwalifikowało się 68 uczniów – byli to uczestnicy, którzy w etapie I (szkolnym) uzyskali co najmniej 75% maksymalnie możliwej liczby punktów. Zmagania nie były łatwe, bo zestaw zadań w etapie finałowym składał się z 20 zadań zamkniętych i trzech zadań otwartych. Wyłoniono sześciu laureatów oraz wyróżniono pięciu kolejnych uczniów.

Laureatami zostali:

1. Ziemba Ingrid, I Społeczne Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tarnobrzegu.
  2. Domański Jakub, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Nowej Sarzynie
  3. Nawrocki Krzysztof, Gimnazjum w Zespole Szkół im. Józefa Blizińskiego w Bóbrce.
  4. Brzoza Jerzy, Zespół Szkół w Łące.
  5. Hałata Natalia, Gimnazjum Nr 4 w Mielcu.
  6. Banaś Aleksandra, Zespół Szkół w Sarzynie.

Wyróżnienia otrzymali:

1. Drupka Martyna, Gimnazjum Nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.
  2. Burger Łukasz, Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zagórzu.
  3. Kowalski Damian, Zespół Szkół w Bratkowicach.
  4. Cupryś Kamila, Gimnazjum Nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.
  5. Michno Kacper, Zespół Szkół w Giedlarowej.

Społeczność akademicka Wydziału Chemicznego życzy wszystkim uczestnikom Konkursu, żeby ich miłość do chemii trwała i zaprocentowała w przyszłości, a Laureatom i Wyróżnionym gratuluje uzyskanych osiągnięć. Życzymy dalszych zwycięstw.

Anna Kuźniar