Strona: Dr hab. inż. Paweł Chmielarz, prof. PRz zdobywcą trzeciego miejsca w Plebiscycie Osobowość Roku Podkarpacia 2020 w kategorii „nauka" / Wydział Chemiczny

2021-09-13
, red.  DGCz, AW

Laureatów plebiscytu Osobowość Roku wybierali czytelnicy Gazety Codziennej Nowiny. Kapituła nominowała osoby we wszystkich powiatach województwa podkarpackiego, które najbardziej zasłużyły się dla lokalnych społeczności. Laureaci z miast i powiatów, zachowując zdobyte głosy, awansowali do wojewódzkiego finału plebiscytu, w którym zostały przyznane tytuły Osobowość Roku Podkarpacia 2020.

Nagrody w pięciu kategoriach: „kultura”, „działalność społeczna i charytatywna”, „biznes”, „polityka, samorządność i społeczność lokalna”, „nauka” wręczono podczas wojewódzkiej gali finałowej plebiscytu Osobowość Roku Podkarpacia, która odbyła się w G2A Arena w Jasionce..

Dr hab. inż. Paweł Chmielarz, prof. PRz jest specjalistą w dziedzinie nauk chemicznych i inżynierii chemicznej, ze szczególnym uwzględnieniem charakterystyki i optymalizacji metod polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP) ukierunkowanych na otrzymywanie polimerów o zróżnicowanej strukturze i architekturze.

Dorobek naukowy prof. PRz P. Chmielarza obejmuje 63 publikacje w czasopismach międzynarodowych z Listy Filadelfijskiej, 1 patent i 1 zgłoszenie patentowe w US Patent Office oraz 1 rozdział w zagranicznej publikacji monograficznej. Łączny 5-letni Impact Factor opublikowanych prac wynosi 258, liczba cytowań (bez autocytowań) – 738, a indeks Hirscha – 20 (wg WoS).

Badania prowadzone przez prof. PRz P. Chmielarza podczas  jego staży zagranicznych i krajowych wniosły istotny wkład do poznania zjawisk fizykochemicznych mających wpływ na poznanie czynników mających kluczowe znaczenie dla szybkości polimeryzacji w tych układach i udziału reakcji ubocznych, a także dla doboru i optymalizacji odpowiednich parametrów elektrochemicznych.

Dorobek w zakresie działalności dydaktycznej prof. PRz P. Chmielarza obejmuje opiekę nad czterema doktorantami oraz licznymi pracami inżynierskimi i magisterskimi. W 2019 r. zainicjował utworzenie Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej „IPSUM” na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej, którego jest opiekunem naukowym. Od 2019 r. pełni funkcję przewodniczącego Oddziału Rzeszowskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego, którego celem jest popieranie rozwoju nauk chemicznych i inżynieryjno-technicznych.

Na swoje prace badawcze pozyskuje finansowanie m.in. ze środków NCN, PCI, MEiN oraz ze środków europejskich („Inkubator Innowacyjności 4.0”). Prof. PRz P. Chmielarz otrzymał nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej, stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, Brązowy Krzyż Zasługi nadany przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki oraz nagrody rektora Politechniki Rzeszowskiej.

Serdecznie gratulujemy …