Strona: Dr inż. Angelika Macior / Wydział Chemiczny

Dr inż. Angelika Macior

2024-05-31
, red.  Paweł Chmielarz

W dniu 22 maja br. mgr inż. Angelika Macior – członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group (CRG) oraz Studenckiego i doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM, obroniła pracę doktorską pt.: „Synteza związków wielkocząsteczkowych pochodzenia naturalnego szczepionych z powierzchni organicznych”, realizując prace badawcze na wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej w Katedrze Chemii Fizycznej.

W pracy doktorskiej zaprezentowano wyniki badań nad modyfikacją składników ściany komórkowej drewna tj. ligniny oraz surowego drewna gatunków występujących w Polsce (dąb szypułkowy, dąb czerwony, modrzew, wiśnia, klon, orzech) oraz gatunków drewna egzotycznego  (tj.: jatoba, merbau), w celu otrzymania materiałów o zmniejszonej hydrofilowości, wykazujących działanie antybakteryjne oraz przeciwporostowe. Dzięki tym modyfikacjom drewno zyskało nowe, cenne właściwości, czyniąc go materiałem do szerszego zakresu zastosowań, zarówno w wytwarzaniu przedmiotów codziennego użytku, jak i w budownictwie, produkcji mebli – w tym wyposażenia łodzi czy jachtów.

Pracę doktorską zrealizowano pod opieką promotorską prof. dr hab. inż. Pawła Chmielarza, Kierownika Katedry Chemii Fizycznej, kierownika grupy badawczej CRG oraz opiekuna koła naukowego IPSUM, oraz dr inż. Izabeli Zaborniak, zastępcy opiekuna koła naukowego IPSUM. Recenzentami niniejszej rozprawy byli: dr hab. n. med. David Aebisher (Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytet Rzeszowski), prof. URz; dr hab. inż. Joanna Ortyl, prof. PK (Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Politechnika Krakowska); prof. dr hab. inż. Paweł Parzuchowski (Wydział Chemiczny, Politechnika Warszawska).

Więcej informacji na stronach:

Aktualności Chmielarz Research Group

Aktualności Koła Naukowego IPSUM

Aktualności Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej

Twitter - Chmielarz Research Group @Chmielarz_Group

Facebook - https://www.facebook.com/Kolo.Naukowe.IPSUM