Strona: dr Monika Flejszar ukończyła staż naukowy w Padwie (University of Padova) / Wydział Chemiczny

dr Monika Flejszar ukończyła staż naukowy w Padwie (University of Padova)

2024-07-08
, red.  P. Chmielarz

Od kwietnia do czerwca bieżącego roku Dr Monika Flejszar, członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group (CRG) oraz adiunkt w Katedrze Chemii Fizycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej, uczestniczyła w stażu naukowo-badawczym finansowanym ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach programu im. Mieczysława Bekkera. Celem Programu jest wsparcie mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich w dążeniu do doskonałości naukowej przez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie. Wyjazdy realizowane w ramach niniejszego programu pozwalają na pobyt w uznanych ośrodkach naukowych, nawiązanie długofalowej współpracy oraz na realizację projektów wspólnie z wybitnymi naukowcami z zagranicy.

W trakcie swojego pobytu na Wydziale Nauk Chemicznych Uniwersytetu w Padwie Dr Flejszar pracowała w grupie badawczej prof. Abdirisaka Ahmeda Isse realizując prace eksperymentalne o tematyce „Charakterystyka elektrochemiczna nanowarstw szczotek polimerowych o złożonej architekturze w skali mikro- i mililitrowej”. Zespół prof. Isse, specjalizuje się w elektrochemii molekularnej, z uwzględnieniem elektrosyntezy i elektrokatalizy, a w szczególności na badaniu mechanizmów procesów elektrokatalitycznych, redukcji organicznych halogenków, mechanizmów przenoszenia elektronów oraz elektrochemicznym podejściu do kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej kontrolowanej, co ścisłe łączy się z tematyką badań realizowanych podczas stażu. W czasie swojego pobytu Dr Flejszar wygłosiła również wykład pt.: „Surface modification of inorganic and organic materials via ATRP methods” prezentując realizowane przez nią dotychczasowe prace badawcze, a także planowane kierunki badań.

„Ten staż był dla mnie doskonałą okazją do pracy w międzynarodowym środowisku badawczym, konsultacji ze specjalistami z dziedziny elektrochemii molekularnej oraz wzbogacenia doświadczenia w kwestii prezentacji wyników swoich badań. Co ważne, wygłoszona prezentacja stała się podstawą do podjęcia rozmów na temat kierunków kontynuacji współpracy naukowej pomiędzy grupą badawczą prof. dr hab. inż. Pawła Chmielarza oraz grupą prof. Abdirisaka Ahmeda Isse. Prace eksperymentalne zrealizowane podczas stażu pozwoliły mi nabyć nowe umiejętności dotyczące prowadzenia analiz elektrochemicznych z wykorzystaniem rotującej elektrody dyskowej oraz wytyczyły nowe kierunki współpracy, które w najbliższym czasie będą intensywnie rozwijane w laboratoriach grupy badawczej CRG (Wydział Chemiczny, Politechnika Rzeszowska) oraz EAEG (Wydział Nauk Chemicznych, Uniwersytet Padewski) i z pewnością zaowocują publikacją wyników w uznanych periodykach naukowych.

Dodatkowo, w wolnym czasie miałam możliwość zapoznać się z piękną historią Uniwersytetu Padewskiego, który ma obecnie ponad 800 lat i jest drugim najstarszym Uniwersytetem publicznym we Włoszech. Zwiedzenie przepięknej siedziby Rektoratu, dziedzińców z eksponowanymi tam dziełami sztuki, starego archiwum, a także „kuchni anatomicznej” i najstarszego na świecie teatru anatomicznego to niesamowite przeżycie, które za zawsze pozostanie już w mojej pamięci.” – podsumowuje Dr Flejszar.

Więcej informacji na stronach:

Aktualności Chmielarz Research Group

Aktualności Koła Naukowego IPSUM

Aktualności Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej

Twitter - Chmielarz Research Group @Chmielarz_Group

Facebook - https://www.facebook.com/Kolo.Naukowe.IPSUM