Strona: Dzień Wodoru w Naftówce / Wydział Chemiczny

Dzień Wodoru w Naftówce

2021-08-20
, red.  DGCz, SW

Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza (tzw. „Naftowka”) w Krośnie był organizatorem Dnia Wodoru. Partnerem strategicznym wydarzenia była Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza. Dzień Wodoru miał na celu popularyzację wiedzy na temat możliwości wykorzystania wodoru.

W perspektywie kilkunastu/kilkudziesięciu lat przed ludzkością stoi perspektywa zmiany nośnika energii. W przypadku wahań podaży energii elektrycznej uzyskiwanej z OZE (dla energii słonecznej i wiatrowej) oraz wahań popytu (dla energetyki jądrowej) ważnym aspektem jest efektywne magazynowanie energii. Do tego celu idealnie nadaje się wodór uzyskiwany podczas procesu elektrolizy. Materializująca się na naszych oczach rewolucyjna zmiana wymaga budowy świadomości oraz zapewnienia kadr dla tego sektora.

Poprzez organizację Dnia Wodoru „Naftówka” (tj Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie) podjęła wyzwanie kształcenia i popularyzacji tej tematyki. Mimo sierpniowego terminu (nawiązującego do masy atomowej wodoru (1.0 08u)) piknik cieszył się dużym zainteresowaniem.

Pomysł zorganizowania Dnia Wodoru narodził się w trakcie prac nad przygotowywaniem dokumentu Porozumienia Wodorowego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Czynny udział w pracach biorą udział przedstawiciele naszej uczelni, zatem w organizację Dnia Wodoru jako partner strategiczny włączyła się Politechnika Rzeszowska. Przy takim wydarzeniu nie mogło zabraknąć także Kół Naukowych. Widowiskowe pokazy chemiczne i fizyczne zorganizowane pod hasłem „Wokół wodoru i nie tylko …” przez Koło Naukowe Studentów Chemii „Esprit” z Wydział Chemicznego i oraz Koło Naukowe Foton z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej, zgromadziły wielu widzów.

Oprócz Politechniki Rzeszowskiej w wydarzeniu brały udział również inne uczelnie, instytuty i organizacje, m.in.: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Centrum Badawcze KEZO PAN,  Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Fundacja Kierunkowskaz, Instytut Nafty i Gazu, Instytut Badań Edukacyjnych, Muzeum w Bóbrce.

Więcej informacji na ten temat tutaj