Strona: Factory Tour w CIECH Sarzyna / Wydział Chemiczny

Factory Tour w CIECH Sarzyna

2022-11-15
, red.  Piotr Dziadczyk

Dziewiątego listopada trzeci rok biotechnologii wziął udział w wyjeździe studyjnym do zakładów chemicznych Ciech Sarzyna w Nowej Sarzynie. Na miejscu przywitał nas dyrektor zakładu p. Wojciech Błahuta. Następnym punktem programu był wykład kierownika działu R&D p. Janusza Rogulskiego na temat chemicznych środków ochrony roślin, ich znaczenia ekonomicznego, systematyki ze względu na zastosowanie, sposobu aplikacji oraz zadań Działu Technologii i Rozwoju Produktu. Po wykładzie p. Monika Pracoń przeprowadziła szkolenie BHP, rozdała nam kamizelki odblaskowe i byliśmy gotowi do zwiedzania. Obiekty zakładu są rozproszone na bardzo rozległym terenie, wiec przemieszczaliśmy się pomiędzy miedzy nimi autobusem. Obejrzeliśmy linię produkcyjną MCPA, substancji aktywnej herbicydów z grupy Chwastox, sztandarowego produktu firmy, który służy do ochrony upraw zbożowych przed chwastami. Mogliśmy zapoznać się z technologią, budową instalacji, kontrolą procesu i funkcjonowaniem systemu logistycznego. Następnie w małych grupach oglądaliśmy linię produkcji opakowań i linię konfekcjonowania produktu. Wszystko w czasie normalnej pracy od momentu rozładunku ciężarówki z surowcem, aż do chwili gdy wózek widłowy wywozi paletę z kanistrami Chwastoxu z hali produkcyjnej – bardzo ciekawe! Po obejrzeniu produkcji wróciliśmy do budynku dyrekcji na zwiedzanie zakładowego laboratorium, po którym oprowadzała nas koordynator p. Monika Doktór. Na koniec o procedurze rejestracji środków ochrony roślin w Polsce i w krajach Unii Europejskiej opowiedziała p. Beata Parobek. Cała wizyta została skrupulatnie zaplanowana, perfekcyjnie zorganizowana i bezbłędnie przeprowadzona przez p. Sławomira Babiarza, Koordynatora Doskonałości Operacyjnej zakładów - serdecznie dziękujemy.
Bardzo udany wyjazd....