Strona: Finał XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego / Wydział Chemiczny

Finał XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego

2022-05-25
, red.  Janusz Pusz, Fot. R. Raus

W mijającym roku akademickim Wydział Chemiczny był organizatorem już XIII edycji zmagań konkursowych. Konkurs ma na celu propagowanie i rozwijanie zainteresowania chemią wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poszukiwanie utalentowanej młodzieży jak również porównania miedzy uczestnikami poziomu opanowania wiedzy chemicznej. Patronat nad Konkursem sprawuje Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Marszałek woj. Podkarpackiego, Prezydent m. Rzeszowa oraz Rzeszowski oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego, zaś sponsorami tej edycji byli: Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej i firma SIC- Specjalistyczna Chemia Przemysłowa z Rzeszowa.

W I etapie XIII edycji Konkursu wzięło udział 277 uczniów z 40 szkół z województw: podlaskiego, lubelskiego, łódzkiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i podkarpackiego. W tym roku najliczniejsze reprezentacje miały: I Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica z Lublina (48 zawodników) i Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Stalowej Woli (16 zawodników). Zawody I etapu odbyły się w szkołach, zaś pozostałe etapy Konkursu odbywały się w salach wykładowych Uczelni i Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej.

W dniu 21 maja 2022 roku w Klubie Pracownika Politechniki Rzeszowskiej odbyła się uroczystość zakończenia XIII edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza. W spotkaniu wzięli udział: z-ca Prezydenta Miasta Rzeszowa p. Dariusz Urbanik,  Dyrektor Wydziału Rozwoju i Wsparcia Edukacji Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie p. Alicja Bialic, zespół dziekański Wydziału Chemicznego w osobach: Prodziekana ds. Kształcenia p. Joanny Wojturskiej, prof. PRz, Prodziekana ds. Współpracy z otoczeniem p. Doroty  Głowacz-Czerwonki, prof.PRz, Prodziekana ds. Rozwoju p. Łukasza Byczyńskiego, prof. PRz oraz z-cy przewodniczącego Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego p. Dymitra Malca. W uroczystym zakończeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, członkowie rodzin zawodników, przedstawiciele dyrekcji szkół oraz członkowie Komitetu Organizacyjnego Konkursu Chemicznego wraz z przewodniczącym Zespołu Merytorycznego Konkursu prof. Janem Kalembkiewiczem.

Tegorocznym zwycięzcą Konkursu został Miłosz Jachyra uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Boguchwale (uczeń mgr inż. Danuty Nowak) zaś nagrodę zespołową zdobyło I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Krośnie. Gratulujmy zawodnikom, nauczycielom i Dyrekcji Szkół osiągniętych wyników życząc zarazem dalszych sukcesów. Dziękujemy wszystkim za życzliwe słowa wypowiedziane podczas sobotniego spotkania a także wszystkim Patronom i Sponsorom Podkarpackiego Konkursu Chemicznego za pomoc i wsparcie naszych działań, za sponsorowanie naszego konkursu, a przez to godniejsze jego uczczenie.