Strona: V Nocne Spotkania z Nauką na Wydziale Chemicznym / Wydział Chemiczny

V Nocne Spotkania z Nauką na Wydziale Chemicznym

2019-10-21
, red.  Dorota Głowacz-Czerwonka

W piątkowy wieczór 18 października  br. mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia – uczniowie, studenci  i nauczyciele, juniorzy i seniorzy mieli możliwość wzięcia udziału w NOCY ODKRYWCÓW – na Wydziale Chemicznym. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Politechnikę Rzeszowską we współpracy z firmą „Polimedia”. –

Na Wydział Chemiczny przybyły tłumy osób „ciekawych świata” i spragnionych „dotknięcia chemii” – miłośników wiedzy i pasjonatów nauk ścisłych. Na zwiedzających czekało bardzo wiele atrakcji: mini doświadczenia, zwiedzanie wybranych laboratoriów oraz cieszące się ogromnym powodzeniem widowiskowe pokazy chemiczne realizowane przez studentów Koła Naukowego „Esprit”. Biotechnolodzy działający w ramach  Koła Naukowego „Insert” umożliwili mikroskopową obserwację nicienia w ruchu i przygotowywali „chemiczne żelki” dla dzieci i młodzieży.

Odwiedzający mogli uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez pracowników Wydziału Chemicznego - pokazie laser/fluoresceina, zobaczyć praktyczne zastosowanie pH w życiu codziennym, obserwować rozwijanie chromatogramu, druk 3D, czy też pokazy otrzymywania kolorowych pianek poliuretanowych  stanowiących ogromną atrakcję dla najmłodszych.

Jakie jeszcze niespodzianki oczekiwały na przybywających: „chemiczne ogrody”, reakcje oscylacyjne, „małe rzeczy w dużym powiększeniu, czyli jaki jest kolor oczu rozwielitek”, „jak zaczynają rzodkiewki, czyli kiełkowanie nasion pod mikroskopem”, „kolorowy zawrót głowy” oraz „lawa – eksperyment dl najmłodszych badaczy”

V Noc Nauki przeszła już do historii, lecz na długo pozostanie w pamięci …..