Strona: Ogólnopolski sukces absolwentki naszego Wydziału / Wydział Chemiczny

2023-04-20
, red.  Joanna Wojturska
 mgr inż. Patrycja Zaguła

Z przyjemnością informujemy, że mgr inż. Patrycja Zaguła, absolwentka kierunku Technologia Chemiczna, wygrała ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę magisterską w dziedzinie ochrony przed korozją, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Korozyjne (PSK). Nagrody w konkursie przyznaje Kapituła, biorąc pod uwagę m. in. oryginalność opracowania, przydatność w praktyce i możliwość wdrożenia.

Werdyktem Kapituły Konkursu, za prace obronione w roku akademickim 2021/2022 nagrodzeni zostali:

• dr inż. Agata Sotniczuk z Politechniki Warszawskiej (kategoria prac doktorskich)
  • mgr inż. Patrycja Zaguła z Politechniki Rzeszowskiej (kategoria prac magisterskich)
  • inż. Klara Gańko z Politechniki Warszawskiej (kategoria prac inżynierskich)

Praca dyplomowa mgr inż. Patrycji Zaguły pt. "Niskotemperaturowe poliuretanowe lakiery proszkowe na bazie żywic akrylowych" została zrealizowana pod opieką promotorską dr hab. Barbary Pilch-Pitery, prof. PRz.

W ramach prezentowanej pracy opracowano metodę syntezy żywic akrylowych do lakierów proszkowych oraz dedykowanych do nich środków sieciujących o strukturze blokowanych poliizocyjanianów. W strukturę poliizocyjanianów wbudowano modyfikator polisiloksanowy KF 6000, a następnie zablokowano je oksymem 2–butanonu, co umożliwiło usieciowanie powłok w temp. 160 °C. Zbadano wybrane właściwości żywic, środków sieciujących, lakierów i powłok proszkowych wytworzonych na bazie zsyntezowanych żywic i poliizocyjanianów. Uzyskane powłoki charakteryzują się dużą zdolnością ochronną przed mediami korozyjnymi, natomiast niższa temperatura utwardzania, daje możliwość powlekania nimi elementów, które charakteryzują się małą tolerancją na temp. powyżej 160 °C.

Należy dodać, że to kolejny raz kiedy dyplomant dr hab. Barbary Pilch-Pitery, prof. PRz zdobywa uznanie Kapituły. W poprzednich edycjach konkursu organizowanych przez PSK na najlepsze prace inżynierskie, magisterskie i doktorskie wpisujące się w tematykę szeroko rozumianej ochrony przed korozją powierzchni metalowych, betonowych, polimerowych i drewnianych nagrody zdobyli: mgr inż. Mariusz Abram (2015) oraz  inż. Małgorzata Gonet (2016).

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w dniu 20 kwietnia br., podczas XVI Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego PSK PRAKTIKOR STAL-BETON'2023, która odbywała się w Ostródzie. Podczas tej konferencji nasza absolwenta prezentowała wyniki uzyskane podczas realizowanej pracy magisterskiej.

Serdecznie gratulujemy sukcesu.