Strona: Prof. Andrzej Sobkowiak – profesorem honorowym Politechniki Rzeszowskiej / Wydział Chemiczny

Prof. Andrzej Sobkowiak – profesorem honorowym Politechniki Rzeszowskiej

2022-12-16
, red.  DA, AW

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu PRz prof. dr hab. inż. Andrzej Sobkowiak otrzymał  tytuł profesora honorowego za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne oraz wkład w rozwój Politechniki Rzeszowskiej.

Procedura nadania tytułu rozpoczęła się na wniosek Rady Wydziału Chemicznego, a Senat PRz (po zapoznaniu się z pozytywnymi opiniami Rad Wydziałów  WBIŚiA, WBMiL oraz WEiI) podjął uchwałę w sprawie nadania tytułu.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Sobkowiak jest absolwentem ówczesnego Instytutu Technologii Chemicznej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Rzeszowie (obecnie Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej). Z Wydziałem związany jest od blisko  50 lat, To tutaj przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej, od pracy na stanowisku naukowo-technicznym do otrzymania tytułu profesora.

Prof. Sobkowiak jest uznanym autorytetem w środowisku elektrochemicznym. Wydana w 1995 r. w USA książka jego współautorstwa „Electrochemistry for Chemists” stanowi kompendium zastosowań metod elektrochemicznych w różnych obszarach chemii. O jej popularności świadczy fakt, że została przetłumaczona na język japoński.

Uznanie dla osiągnięć prof. Sobkowiaka spowodowało, że był wybierany do ważnych instytucji akademickich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centralnej Komisji Do Spraw Stopni i Tytułów, a obecnie jest członkiem Rady Doskonałości Naukowej.

Prof. Andrzej Sobkowiak zawsze dużą wagę przykładał do zajęć dydaktycznych. Od 2000 r. powierzono mu funkcję kierownika Katedry Chemii Fizycznej. Był promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich oraz siedmiu zakończonych przewodów doktorskich.

Prof. Sobkowiak pełnił wiele funkcji organizacyjnych na uczelni. Jego najważniejszym osiągnięciem organizacyjnym było stworzenie, w czasie pełnienia przez niego w latach 2005–2012 funkcji Rektora Politechniki Rzeszowskiej, sprzyjających warunków do wykorzystania funduszy Unii Europejskiej. W czasie pełnienia funkcji prorektora i rektora zaangażował się również w działalność na rzecz lokalnej społeczności. Był współorganizatorem konkursu Innowator Podkarpacia, kierował zespołem przygotowującym Regionalną Strategię Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2005–2013 i 2014–2020, brał udział w pracach nad utworzeniem Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego. Działalność ta została doceniona przez przyznanie prof. Sobkowiakowi Nagrody 15-lecia Województwa Podkarpackiego w dziedzinie Nauka i Innowacyjność oraz Medalu Wielkiego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Doświadczenie organizacyjne prof. Sobkowiaka zostało docenione przez wybór Profesora w kadencji 2008–2012 na jednego z dwóch zastępców przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych.

Przedstawione fakty pokazują, że działalność prof. Andrzeja Sobkowiaka wywarła bardzo duży wpływ na rozwój Politechniki Rzeszowskiej, a także na postrzeganie naszej uczelni w środowisku akademickim i społeczno-gospodarczym

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi uzyskania tytułu profesora honorowego Politechniki Rzeszowskiej …