Strona: Prof. Mariusz Oleksy powołany do KIMiM PAN / Wydział Chemiczny

Prof. Mariusz Oleksy powołany do KIMiM PAN

2022-12-01

Z satysfakcją informujemy, iz prof. dr hab. inż. Mariusz Oleksy został powołany do Sekcji Materiałów Niemetalowych  Komitetu Inżynierii Materiałowej  i Metalurgii PAN.

Materiały Niemetalowe nie tylko coraz częściej zastępują dotychczasowe klasyczne zastosowania materiałów metalowych, ale umożliwiają również przygotowanie i wytworzenie wyrobów i konstrukcji o dotychczas niespotykanych właściwościach. Istotnym obszarem zainteresowania i działalności Sekcji będzie przede wszystkim opracowanie materiałów o lepszych niż dotychczasowe właściwości użytkowych, mniejszej gęstości, zmniejszonej ilości zużytej energii w procesach przetwórczych oraz wykorzystanie surowców odnawialnych. Materiałami polimerowymi zajmują się różne grupy badawcze zlokalizowane na wydziałach mechanicznych lub chemicznych różnych uczelni, oczywiście również w instytutach PAN i sieci Łukasiewicz. Ponadto, problematyka naukowo-badawcza materiałów polimerowych zlokalizowana jest w trójkącie: chemia – fizyka – mechanika, często „obok” siebie. W związku z tym, bardzo ważnym zakresem działania będzie próba integracji i współpracy tych różnych grup.

W ramach Sekcji Materiałów Niemetalowych przewiduje się działanie następujących zespołów:

  • Zespól Materiałów Kompozytowych, obejmujących nowe, lekkie materiały i struktury kompozytowe o polepszonych właściwościach udarnościowych i dynamicznych, wykorzystanie surowców odnawialnych. Zakłada się integrację i patronat już istniejących struktur organizacyjnych: Polskie Towarzystwo Materiałów Kompozytowych (głównie naukowcy) oraz Klaster Kompozytowy (głównie przedsiębiorcy).
  • Zespól Materiałów Polimerowych obejmujący swoim obszarem polimery i modyfikatory właściwości na bazie surowców odnawialnych (biomasę), procesy przetwórstwa materiałów polimerowych umożliwiające uzyskanie lepszych właściwości, oszczędność energii i utylizacje wyrobów, materiały i wyroby polimerów oraz procesy do zastosowań w medycynie, opakowaniach, przemyśle samochodowym i elektronice.
  • Zespól Materiałów Ceramicznych zajmujący się między innymi lekkimi materiałami ceramicznymi o zwiększonej odporności na uderzenia, nowoczesnymi procesami wytwarzania, energooszczędną ceramiką budowlaną, zarówno w procesie wytwarzania, jak i stosowania

             Szczegóły tutaj...

Powrót do listy aktualności