Strona: Publikacja we współpracy z Uniwersytetem Tsukuba i Uniwersytetem Saitama (Japonia) / Wydział Chemiczny

2023-02-09
, red.  DGCz

Ostatnio w czasopiśmie Physical Chemistry Chemical Physics (IF = 3.945) wydawanym przez Royal Society of Chemistry (https://doi.org/10.1039/D2CP03638J) ukazała się publikacja we współpracy z Uniwersytetem Tsukuba i Uniwersytetem Saitama (Japonia), dotycząca badania ciekawego zjawiska zimnej krystalizacji.

Autorami publikacji są: Tomasz Rozwadowski,  Hiroshi Noda, Łukasz Kolek, Mizuki Ito,  Yasuhisa Yamamura, Hideki Saitoh, Kazuya Saito

Zimna krystalizacja zachodzi podczas ogrzewania, a nie jak to ma powszechnie miejsce w czasie chłodzenia cieczy. Badania nad nowo zsyntetyzowanym związkiem ujawniły tworzenie dwóch różnych, dwuwymiarowych lub trójwymiarowych kryształów. Cechy te otwierają drogę do możliwości kontrolowania i dostrajania kluczowych cech materiału. W pracy zbadano mechanizmy, własności ruchów i interakcji wewnątrz i między molekularnych, które wyzwalają zdolność do występowania krystalizacji, nie podczas chłodzenia, ale właśnie podczas ogrzewania substancji. Można np. napisać, że badania te mają duże znaczenie dla inżynierii nowych materiałów w inżynierii chemicznej i farmaceutycznej.

Badania te mają duże znaczenie dla inżynierii nowych materiałów w inżynierii chemicznej i farmaceutycznej.

Zapraszamy do zapoznania z interesującym artykułem …