Strona: Studentki Wydziału z wizytą w Adamas University w Kalkucie (Indie) / Wydział Chemiczny

Studentki Wydziału z wizytą w Adamas University w Kalkucie (Indie)

2019-04-18

W dniach od 7 do 13 kwietnia br. studentki Wydziału Chemicznego – inż. Katarzyna Pojnar (Technologia chemiczna) oraz Aleksandra Wysocka (Biotechnologia) wzięły udział w Summer School organizowanym przez Adamas University w Kalkucie w Indiach. Stało się to możliwe dzięki osobistym kontaktom jakie nawiązał dr hab. inż. Tomasz Ruman, prof. PRz podczas INTERNATIONAL CONFERENCE ON CURRENT TRENDS IN HIGHER EDUCATION (ICCTHE) oraz dzięki finansowemu wsparciu Prorektora ds. współpracy międzynarodowej prof. dr.hab. Grzegorza Ostasza oraz Dziekana Wydziału Chemicznego prof. dr hab. Doroty Antos.

Summer School w Adamas University została zorganizowana, aby umożliwić studentom z różnych zakątków świata zapoznanie się z indyjską historią, kulturą, nauką i gospodarką. To również świetna okazja do nawiązania kontaktów.
Zapoznajcie się z krótką relacją z tego pobytu.

„Była to dla nas niesamowita przygoda, którą na pewno zapamiętamy do końca życia. Już na samym lotnisku zostałyśmy bardzo ciepło przyjęte przez studentów, którzy czekali na nas z kwiatami, biszkoptami, bananami i wodą – niby drobny gest, ale bardzo ucieszył nas po 24- godzinnej podróży. Na miejscu zostałyśmy zakwaterowane w hostelu na terenie uczelni, dzięki czemu mogłyśmy przez ten tydzień poczuć się jak studenci Adamas University. Indie słyną jako kraj, w którym używa się bardzo dużo przypraw- zwłaszcza tych pikantnych (nawet herbatę piją z masalą). Ze względu na nasz przyjazd kucharze akademiccy przygotowali specjalnie dla nas inne posiłki, abyśmy mogły spokojnie je zjeść i nie płakać podczas jedzenia.

Bardzo dużym zaangażowaniem wykazali się indyjscy studenci – około 30 osób zgłosiło się jako wolontariusze, którzy byli naszymi przewodnikami po kampusie, przygotowali specjalne prezentacje na temat ekonomii, kultury i historii Indii oraz zaszczepiali w nas ciekawość świata. Sami jednocześnie byli bardzo zainteresowani polską kulturą i z przyjemnością uczyli się od nas polskich tańców narodowych czy podstawowych słów w języku polskim.
Podczas tego wyjazdu miałyśmy możliwość uczestniczyć w zajęciach na uczelni i nie zabrakło nam czasu na zwiedzanie, gry zespołowe czy inne zabawy integrujące uczestników Summer School. Do Adamas University przyjechali studenci z całego świata – z Chin, Filipin, Maroka, Nigerii, Rosji i Stanów Zjednoczonych – a mimo to udało nam się znaleźć wspólny język i nawiązać nowe przyjaźnie.

Czas spędzony w Indiach był dla nas zderzeniem z obcą religią, skrają biedą i bogactwem, innym zachowaniem społecznym i kulturą. Każdemu polecamy udział w kolejnych edycjach Adamas University Summer School, ponieważ jest to niesamowite doświadczenie.”

Zobaczcie również tu: https://www.youtube.com/watch?v=3gh6kgO-WBw

Powrót do listy aktualności