Strona: Sukces KN IPSUM w konkursie „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” / Wydział Chemiczny

Sukces KN IPSUM w konkursie „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”

2021-05-24

Z radością informujemy, że Studenckie i Doktoranckie Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM uzyskało grat badawczy o wartości 67 135 zł.

W maju br. Minister Edukacji i Nauki w ramach konkursu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” zakwalifikował do finansowania 128 projektów na łączną kwotę 6 590 695,49 zł. Wśród beneficjentów programu znalazło się pięć kół naukowych Politechniki Rzeszowskiej, w tym Studenckie i Doktoranckie Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM działające w Katedrze Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej Opiekunem koła jest prof. ucz. dr hab. inż. Paweł Chmielarz.

Członkowie IPSUM od czerwca br. przez 12 miesięcy będą realizować projekt badawczy pt: „SI-ATRP w syntezie funkcjonalnych szczotek polimerowych szczepionych z powierzchni płaskich”. Głównym celem projektu jest synteza nowych, funkcjonalnych materiałów polimerowych otrzymanych z zastosowaniem metod powierzchniowo inicjowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (SI – ATRP).

Innowacyjny charakter projektu zakłada syntezę oraz charakterystykę związków wielkocząsteczkowych oraz szczotek polimerowych o rozbudowanej architekturze jak również optymalizację technik ATRP w oparciu o 12 zasad zielonej chemii. Ze względu na szerokie zainteresowania oraz liczność członków Koła Naukowego „IPSUM” projekt został podzielony na 3 części i obejmuje działania skupione na otrzymaniu materiałów hybrydowych o potencjalnym zastosowaniu w mikroelektronice (modyfikacja nanocząstek krzemu) czy implantologii (modyfikacja polieteterketonu) oraz do zastosowań biomedycznych, w tym w roli nośników substancji aktywnych (modyfikacja ligniny).

Listy rankingowe programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” dostępne są na stronie Ministerstwa Nauki i Edukacji:

O sukcesie studenckich kół naukowych pisano również tutaj:

Gratulujemy sukcesu :))