Strona: Wizyta studyjna studentów w HSW FASTEC w Zaklikowie / Wydział Chemiczny

Wizyta studyjna studentów w HSW FASTEC w Zaklikowie

2024-01-02
, red.  Iwona Zarzyka

W grudniu 2023 r. studenci drugiego roku kierunku „Biotechnologia” wzięli udział w wizycie studyjnej w firmie HSW-Fabryka Elementów Złącznych FASTEC Sp. z o.o. w Zaklikowie.

Firma jest wiodącym producentem elementów złącznych tj. śruby, nakrętki, sworzni i innych elementów dla budownictwa, energetyki, petrochemii, motoryzacji, przemysłu maszynowego oraz podwodnego wydobycia ropy i gazu w szerokim zakresie własności mechanicznych. Obecnie Firma Fastec jest prężnie rozwijającym się i regularnie rozbudowującym oraz modernizującym zakładem produkcyjnym. Produkcja elementów złącznych odbywa się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, m. in. metodami:

- obróbki chemicznej (fosforanowanie cynkowe, manganowe , oksydowanie (czernienie).

- obróbki galwanicznej takich jak cynkowanie,

-obróbki cieplnej w piecach z atmosferą ochronną,

- obróbki skrawaniem (CNC) takich jak : frezowanie, toczenie, wiercenie,

- przeróbki plastycznej takich jak: kucie czy walcowanie,

Studenci (w ramach przedmiotu „Chemia organiczna”) mieli okazję zapoznania się z szerokim zakresem możliwości produkcji wyrobów złącznych z wykorzystaniem preparatów na bazie chemii organicznej poprzez procesy stosowane w firmie, a także obejrzenia nowoczesnego parku maszynowego.

Koordynatorem wizyty była: dr hab. inż. Iwona Zarzyka

Opiekunem wizyty: był: dr inż. Karol Hęclik i mgr inż. Beata Krzykowska

Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu Politechniczna Sieć VIA CARPATIA – Działanie 4. Szkoła twórczego działania.