Strona: Wizyta studyjna studentów w PGE Energia Ciepła S.A. / Wydział Chemiczny

Wizyta studyjna studentów w PGE Energia Ciepła S.A.

2024-07-01
, red.  R. Bochenek, D. Głowacz-Czerwonka

W dniu 18 czerwca 2024 r. studenci kierunku Technologia chemiczna w ramach zajęć praktycznych z przedmiotu Termodynamika techniczna uczestniczyli w wizycie studyjnej w Elektrociepłowni grupy PGE.

Zajęcia dotyczyły praktycznej realizacji prawobieżnych obiegów termodynamicznych w procesach kogeneracyjnego wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej oraz produkcji energii elektrycznej i ciepła w instalacji termicznego przetwarzania odpadów.

Zajęcia prowadzili pracownicy PGE, pan mgr inż. Łukasz Gugała – Kierownik Wydziału Wytwarzania oraz absolwent naszego Wydziału Pan mgr inż. Adam Dybowski - Koordynator Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii.

Wizyta składała się z krótkiego wykładu oraz części praktycznej poświęconej rozwiązaniom technicznym i aparaturowym. Studenci zapoznali się z działaniem kogeneracyjnego bloku gazowo-parowego o wysokiej sprawności, bloku gazowo-silnikowego na silnikach Rolls-Royce’a działających w obiegu Otto oraz nowoczesną kotłownią gazową pełniącą funkcję szczytowego źródła ciepła. Zwiedzili także nowoczesną Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), w której są termicznie przekształcane odpady komunalne. Szczególną uwagę zwrócono na parametry przebiegu procesów, bilans energetyczny instalacji oraz zastosowane technologie oczyszczania gazów odlotowych.

Wizyta studyjna została sfinansowana ze środków programu Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA.