Strona: Zajęcia inaczej czyli wizyta studyjna w akredytowanych laboratoriach badania wody / Wydział Chemiczny

2016-11-09

Studenci I roku studiów magisterskich kierunku Technologia Chemiczna o specjalności Analiza chemiczna w przemyśle i środowisku, w dniu 4 listopada 2016 r. wzięli udział w wizycie studyjnej w Stacji Uzdatniania Wody i Laboratorium Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.
Laboratorium Badania Wody i Ścieków sprawuje kontrolę nad jakością produkowanej wody oraz pełni nadzór nad skutecznością oczyszczania odbieranych od klientów ścieków. Jednostka posiada Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego w zakresie oznaczeń wykonywanych w Pracowni Ścieków oraz w Pracowni Wody i Mikrobiologii. Uzyskanie akredytacji jest potwierdzeniem, że wyniki analiz oraz badań w obszarach związanych z bezpieczeństwem, zdrowiem i środowiskiem są wiarygodne i precyzyjne a akredytowane laboratorium dostarcza rzetelnych informacji, na podstawie których mogą być podjęte decyzje w zakresie ochrony środowiska. Akredytacja jest istotnym narzędziem projakościowym.

Studenci mieli możliwość zobaczenia całego procesu technologicznego uzdatnia wody, prześledzenia drogi próbek wody od ich pobrania do analizy oraz zapoznali się z procedurami obowiązującymi w akredytowanym laboratorium badawczym. Podczas wizyty omówiono zagadnienia walidacji stosowanych metodyk badawczych oraz sterowania jakością badań.