Strona: Zajęcia praktyczne dla studentów prowadzone przez przedstawiciela firmy EDEM / Wydział Chemiczny

Zajęcia praktyczne dla studentów prowadzone przez przedstawiciela firmy EDEM

2024-06-28
, red.  M. Chutkowski, D. Głowacz-Czerwonka
Uczestnicy zajęć

W dniu 14 czerwca 2024 roku studenci 3 roku kierunków inżynieria chemiczna i procesowa (CP-DI) oraz inżynieria farmaceutyczna (CF-DI) uczestniczyli w zajęciach praktycznych pt. „Modelowanie matematyczne procesów w przemyśle farmaceutycznym z wykorzystaniem metody elementów dyskretnych (DEM)”.

Zajęcia odbyły się w ramach przedmiotu „Inżynieria materiałów sypkich - ćwiczenia” dla studentów CP-DI oraz przedmiotów „Aparatura przemysłu farmaceutycznego – laboratorium” i „Technologia form leków – laboratorium” dla studentów CF-DI.

Zajęcia zostały zorganizowane i sfinansowane w ramach zlecenia Ministra Nauki pod nazwą „Politechniczna sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” w latach 2022-2025, Działanie 4. Szkoła twórczego działania.

Zajęcia praktyczne zostały przeprowadzone przez inż. Michała Wojtala, przedstawiciela firmy ENDEGO Sp. z o.o., specjalistę z zakresu oprogramowania CAE (Comupter Aided Engineering), który zaprezentował studentom możliwości programu Altair EDEM w zakresie modelowania procesów z udziałem materiałów proszkowych, stosowanych w przemyśle farmaceutycznym. Oprócz zapoznania się z teoretycznymi aspektami metody elementów dyskretnych (DEM) i podstawami posługiwania się programem Altair EDEM, studenci pod nadzorem prowadzącego przeprowadzili symulację działania powlekarki tabletek obejmującą także analizę uzyskanych wyników (postprocessing).

Koordynatorem wizyty praktyka był dr inż. Marcin Chutkowski.

Zajęcia zorganizowane w ramach projektu Politechniczna Sieć Via Carpati. Działanie 4.