Strona: Zajęcia studentów II roku biotechnologii w ZUW "Raba" / Wydział Chemiczny

Zajęcia studentów II roku biotechnologii w ZUW "Raba"

2023-06-18
, red.  Joanna Wojturska

W dniu 15 czerwca 2023 r studenci II roku na kierunku biotechnologia odbyli zajęcia w Zakładzie Uzdatniania Wody "Raba" w Dobczycach. Zakład położony ok. 30 km od Krakowa, jest głównym dostawcą wody dla mieszkańców Krakowa. Są tam dwa ciągi technologiczne Raba I i Raba II. Średnia wielkość dostaw wody kształtuje się na poziomie 90 tys. m3, co stanowi około 50% łącznego zapotrzebowania krakowskiej aglomeracji. Podczas zajęć poruszono następujące zagadnienia: charakterystyka fizyczna, chemiczna i bakteriologiczna wód podziemnych i powierzchniowych uzdatnianych w ZUW "Raba". Procesy jednostkowe uzdatniania wody: fizyczne, chemiczne i biologiczne, mające na celu m.in.: klarowanie, filtrowanie, usuwanie związków żelaza i manganu, zmiękczanie, poprawianie smaku i odkażanie. Przedstawiono schemat technologiczny uzdatniania wody w ZUW "Raba" dla potrzeb wody przeznaczonej do spożycia: ozonowanie wstępne wody surowej, koagulacja poprzez dodanie środków chemicznych, sedymentacja dużych zanieczyszczeń na akcelatorach, filtracja na filtrach pośpiesznych otwartych piaskowo-antracytowych, dezynfekcja promieniami ultrafioletowymi i podchlorynem sodu. Omówiono problematykę wtórnego zanieczyszczenia wody.

Zajęcia były prowadzone w ramach projektu pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA – zadanie 4. Szkoła twórczego działania. Opiekunem grupy była dr Maria Misiorek.