Strona: Czy z celulozy można zrobić gąbkę? - zajęcia dla studentów Wydziału / Wydział Chemiczny

Czy z celulozy można zrobić gąbkę? - zajęcia dla studentów Wydziału

2023-05-27
, red.  Beata Mossety-Leszczak

W dniu 23 maja 2023 r. na Wydziale Chemicznych PRz odbyło się kolejne spotkanie z cyklu CHEMINDUSTRY, tym razem zorganizowane w ramach projektu pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA – zadanie 4. Szkoła twórczego działania”.

Mgr inż. Krzysztof Trznadel, process manager pracujący w firmie SPONCEL, przedstawił zagadnienia związane z wytwarzaniem gąbek celulozowych. Technologia wytwarzania gąbek z naturalnego produktu biodegradowalnego jakim jest celuloza to unikatowa metoda - oprócz firmy SPONCEL z Kleszczowa koło Bełchatowa, tylko trzy inne fabryki na świecie produkują takie produkty (dwie fabryki pracują w Chinach i jedna we Francji). Produkcja opiera się na przeprowadzeniu celulozy w procesie ksantyfikacji w wiskozę, która w procesie dojrzewania regeneruje się do porowatej celulozy. W trakcie wykładów został omówiony proces wytwarzania takich gąbek, przy czym prelegent zwrócił uwagę na problemy, które pojawiają się w trakcie produkcji i wymagają interwencji inżynierów z wykształceniem chemicznym i pokrewnym. Podkreślił także jak ważne jest minimalizowanie ryzyka i zagwarantowanie bezpieczeństwa w pracy z chemikaliami poprzez wielostopniowe układy aparatury kontrolno-pomiarowej i przedstawił stosowane rozwiązania techniczne i procesowe do magazynowania i przetwarzania chemikaliów.

Pan Krzysztof Trznadel omówił także sposoby neutralizacji odpadów oraz proces oczyszczana powietrza ze związków siarki metodą biodegradacji z wykorzystaniem szczególnych kultur bakterii.

Podczas spotkań dedykowanych studentom III roku na kierunku biotechnologia oraz III roku na kierunku technologia chemiczna była możliwość poznania unikalnej metody otrzymywania gąbek celulozowych i zapoznania się ze specyfiką zakładu chemicznego je produkującego.

Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Trznadlowi za przybycie i przedstawie tej unikatowej technologii.

Powrót do listy aktualności