Strona: Inż. Kinga Ślusarczyk drugi raz z rzędu laureatką programu Talenty Jutra / Wydział Chemiczny

Inż. Kinga Ślusarczyk drugi raz z rzędu laureatką programu Talenty Jutra

2023-12-05
, red.  Paweł Chmielarz

Z radością informujemy, że Kinga Ślusarczyk, studentka I roku studiów magisterskich na kierunku Technologia chemiczna na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej, członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group (https://pchmielarz.v.prz.edu.pl/en/group-members) drugi raz z rzędu została laureatką programu Talenty Jutra finansowanego przez Fundację Empiria i Wiedza i otrzymała grant w wysokości 25 000 złotych na rozwój swojego projektu badawczego mającego na celu opracowanie implantu kostnego opartego na polieteroeteroketonie (PEEK).

W drugiej edycji program grantowy Talenty Jutra skierowany był do młodych naukowców w wieku 19-25 lat, prowadzących badania naukowe dziedzinach nauk ścisłych oraz medycynie oraz realizujących projekty badawcze w jednej z sześciu kategorii:

  • biotechnologia,
  • informatyka i nauki inżynieryjno-techniczne,
  • nauki biologiczne oraz medycyna, nauki o zdrowiu,
  • nauki chemiczne oraz nauki o Ziemi i środowisku,
  • nauki fizyczne i astronomia,
  • projekty interdyscyplinarne w zakresie 3W.

Z niemal 100 wniosków wniosków komisja konkursowa, złożona ze specjalistów w powyższych dziedzinach, wyłoniła 23 laureatów, którzy otrzymali nagrodę główną w postaci grantu o wartości 25 000 zł na kontynuację, rozwój lub poszerzenie obszaru swoich projektów badawczych.

Wśród zwycięzców znalazła się także Kinga Ślusarczyk, członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group (https://pchmielarz.v.prz.edu.pl/en/group-members), pełniąca funkcję wicesekretarza Studenckiego i Doktoranckiego Koła Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej „IPSUM” (https://ipsum.prz.edu.pl/). Swój projekt pt. ,, Nanokompozyty polimerowe o złożonej strukturze jako rusztowania do wzrostu kości oraz nośniki w miejscowym dostarczaniu leków” będzie realizować pod opieką prof. dr hab. inż. Pawła Chmielarza, Kierownika Katedry Chemii Fizycznej.

Celem projektu jest weryfikacja możliwości zastosowania opracowanego wcześniej materiału – polieteroeteroketonu zmodyfikowanego butelkowymi szczotkami polimerowymi w podwójnej roli – implantu stałego, zastępującego uszkodzony element kości, a także nośnika do miejscowego dostarczania leków, który zaraz po wszczepieniu uwolni substancję aktywną do otaczającej go tkanki, zmniejszając stan zapalny, jak również przyspieszając proces wzrostu komórek kostnych.

Opis projektu:

Polieteroeteroketon, dzięki swoim właściwościom mechanicznym był już wielokrotnie testowany pod względem jego zastosowania w formie implantu kości, niestety nie sprawdził się ze względu niedostateczną interakcję z otaczającymi tkankami, w tym brak pokrywania się warstwą hydroksyapatytu w kontakcie z płynami ustrojowymi czy hamowanie wzrostu osteoblastów. W ramach poprzednich badań przeprowadzono jego modyfikację szczotkami polimerowymi o strukturze butelkowej, co znacznie poprawiło osteointegrację. Doniesienia literaturowe wskazują jednak, że hydroksyapatyt (HA) posiada właściwości indukujące różnicowanie osteocytów przez co celem badań będzie weryfikacja proliferacji osteoblastów na materiałach hybrydowych zawierających warstwy HA. Dodatkowym nowatorskim aspektem prezentowanego projektu, wyróżniającym go na tle dotychczas prowadzonych prac jest koncepcja wykorzystania przyłączonych do powierzchni PEEK szczotek poli(metakrylanu 2-(dimetyloamino)etylu) (PDMAEMA) o strukturze butelkowej w celu miejscowego dostarczania leków – kwercetyny oraz lowastatyny.

 

Więcej informacji o programie na stronach:

https://empiriaiwiedza.pl/konkursy/talenty-jutra

https://www.facebook.com/fundacjaempiriaiwiedza

Aktualności Chmielarz Research Group

Aktualności Koła Naukowego IPSUM

Aktualności Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej

Twitter - Chmielarz Research Group @Chmielarz_Group

Facebook - https://www.facebook.com/Kolo.Naukowe.IPSUM

Instagram - https://www.instagram.com/crg_ipsum/

Powrót do listy aktualności