Strona: Konkurs ISKRA w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA / Wydział Chemiczny

Konkurs ISKRA w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA

2023-09-12
, red.  Iwona Zarzyka

Nawiązanie współpracy z naukowcami z Politechniki Lubelskiej oraz Politechniki Białostockiej pozwoliło stworzyć interdyscyplinarny międzyuczelniany zespół naukowy obejmujący specjalistów z dziedziny inżynierii chemicznej, inżynierii materiałowej i inżynierii mechanicznej. Zespół aplikował z sukcesem w konkursie pn. ISKRA – budowanie międzyuczelnianych zespołów badawczych, organizowanego w ramach zadania zleconego przez Ministra Edukacji i Nauki pn. Politechniczna Sieć VIA CARPATIA i uzyskał finansowanie projektu badawczego, pt.: Badania wpływu modyfikacji biodegradowalnych poliestrów alifatycznych na właściwości przetwórcze i użytkowe nowatorskich kompozycji polimerowych, w kwocie 450 000 zł.

Projekt będzie realizowany w okresie 1.04.2023 do 31.07.2025 roku.

Przedmiotem projektu jest otrzymanie i zbadanie metodami naukowymi właściwości nowatorskich kompozycji polimerowych opartych na osnowie kwasu poli(3-hydroksymasłowego) (P3HB) i jego kopolimerów z kwasem 3-hydroksywalerianowym (PHBV) i kwasem 3-hydroksyheksanowym (PHBHHx) oraz modyfikatorze – poliuretanie liniowym z pierścieniami aromatycznymi. Nowe uelastycznione kompozycje polimerowe dzięki swoim unikalnym właściwościom znajdą zastosowanie, m. in. w biodegradowalnych materiałach opakowaniowych, a także w budownictwie i w ogrodnictwie, w postaci włókniny i agrowłókniny. Z kolei zużyta agrowłóknina podczas biodegradacji będzie uwalniać azot do gleby i dzięki czemu będzie pełnić rolę nawozu. Ze względu na zawartość azotu, porównywalną z nawozami naturalnymi, dwufunkcyjność nowej agrowłókniny będzie stanowić wartość dodaną.

Projektowy zespół naukowy stanowią specjaliści w zakresie syntezy materiałów do nowatorskich kompozycji polimerowych, technolodzy w obszarze przetwórstwa materiałów w szczególności polimerów oraz naukowcy w zakresie badań materiałowych oraz wytrzymałościowych, podejmujący badania uznane w Polsce i na świecie za priorytetowe.

            Zespół badawczy z Politechniki Rzeszowskiej reprezentują naukowcy z Wydziału Chemicznego:

  • dr hab. inż. Iwona Zarzyka, prof. PRz – kierownik projektu,
  • dr inż. Karol Hęclik

oraz naukowcy z Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa:

  • dr hab. inż. Wiesław Frącz, prof. PRz
  • dr inż. Grzegorz Janowski, dr inż. Łukasz Bąk.

Projekt realizowany jest z zespołem badawczym z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej w składzie:

  • dr hab. inż. Tomasz Klepka, prof. PL,
  • dr inż. Monika Ostapiuk,
  • dr inż. Aneta Tor-Świątek,
  • mgr inż. Magda Droździel-Jurkiewicz

oraz z zespołem z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej reprezentowanym przez:

  • dr. hab. inż. Michała Kucieja,
  • dr inż. Adama Tomczyka,
  • dr inż. Annę Falkowską.
Powrót do listy aktualności