Strona: Metabolomics 2022 Publication Awards / Wydział Chemiczny

Metabolomics 2022 Publication Awards

2022-03-08
, red.  DGCz

Publikacja naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej – dr Joanny Nizioł oraz prof. Tomasza Rumana - została wyróżniona w prestiżowym specjalistycznym czasopiśmie naukowym.

Publikacja „Metabolomic and elemental profiling of human tissue in kidney cancer” była drugą (w roku 2021) najczęściej czytaną pracą w czasopiśmie Metabolomics (vol. 17, artykuł nr 30).

Metabolomics to recenzowane czasopismo naukowe o współczynniku impact factor 4.290 (100 pkt MEiN) wydawane od 2005 roku przez Springer Publishing (USA), którego redaktorem naczelnym jest Profesor Roy Goodacre z Uniwersytetu w Liverpoolu. Od kilku lat co roku czasopismo wyróżnia dwa najlepsze oryginalne artykuły naukowe oraz dwie prace o charakterze przeglądowym. Artykuł wybrano spośród ponad stu publikacji przesyłanych co roku do tego czasopisma.

Badania opisane w tej pracy obejmowały poszukiwanie potencjalnych biomarkerów raka nerki z wykorzystaniem wielu technik analitycznych w tym atomowej spektrometrii emisyjnej ze wzbudzeniem w plazmie indukowanej (ICP-OES), spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) oraz spektrometrii mas z laserową desorpcją/jonizacją (LDI MS). Wyniki badań uzyskane dla pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem nerki analizowano z zastosowaniem zaawansowanych technik statystycznych. Warto wspomnieć, że praca zawiera wyniki LDI MS oparte o metody z użyciem nanocząstek metalicznych opracowane w całości przez zespół prof. T. Rumana. Wyniki zawarte w tej publikacji są rezultatem międzynarodowej współpracy z naukowcami z USA (dr Valérie Copié, Brian P. Tripet, Montana State University) oraz Brazylii (Leonardo B. Nogueira i Katiane O. P. C. Nogueira, UFOP, Ouro Preto) a także z wiodącą grupą polskich lekarzy chirurgów-urologów (Kszysztof Ossoliński, Anna Ossolińska oraz Tadeusz Ossoliński, SP ZOZ w Kolbuszowej). Rak nerki jest jednym z najczęściej diagnozowanych i najbardziej śmiertelnych nowotworów układu moczowego Pomimo postępów w leczeniu, żaden konkretny biomarker nie jest obecnie używany w rutynowej praktyce klinicznej. Celem badań jest znalezienie  oraz  opracowanie  struktury  nowych, małocząsteczkowych  markerów  nowotworowych  raka  nerki,  które  ułatwiłyby wczesne  wykrycie  raka,  jak  i umożliwiłyby monitorowanie skuteczności leczenia. Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu NCN w ramach grantu OPUS 2016/23/B/ST4/00062 (T.R.).

 

Powrót do listy aktualności