Strona: Mgr inż. Agata Hochół z pierwszym miejscem w konkursie na pracę magisterską im. Andrzeja Pomianowskiego / Wydział Chemiczny

Mgr inż. Agata Hochół z pierwszym miejscem w konkursie na pracę magisterską im. Andrzeja Pomianowskiego

2023-12-14
, red.  Paweł Chmielarz

Miło nam poinformować, że mgr inż. Agata Hochół doktorantka I roku w Szkole Doktorskiej Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz członkini grupy badawczej Chmielarz Research Group (https://pchmielarz.v.prz.edu.pl/en/group-members), a także Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej "IPSUM" (https://ipsum.prz.edu.pl) otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie  im. Andrzeja Pomianowskiego na pracę magisterską z dziedziny chemii, biologii lub fizyki dotyczącą zagadnień z fizykochemii powierzchni i zjawisk międzyfazowych, organizowanym przez Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk (https://ikifp.edu.pl/aktualnosci/konkurs-im-andrzeja-pomianowskiego-2/).

Pani Agata Hochół w swojej pracy magisterskiej opracowała inspirowane zasadami zielonej chemii procedury szczepienia amfolitycznych szczotek polimerowych z powierzchni płytek krzemowych metodą polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ATRP). Uzyskane polimery o złożonej architekturze składały się z rdzenia poli(metakrylanu 2-hydroksyetylu) (PHEMA) oraz łańcuchów bocznych złożonych z polikationowego bloku poli(metakrylanu 2-(dimetyloamino)etylu) (PDMAEMA) oraz polianionowego bloku poli(akrylanu tert-butylu) (PtBA). Powodzenie poszczególnych etapów syntez potwierdzono za pomocą mikroskopii sił atomowych (AFM). Otrzymane szczotki o strukturze butelkowej charakteryzują się jednocześnie szerokim potencjałem aplikacyjnym i możliwością zastosowań min. w systemach dostarczania leków, a także w zaawansowanych układach elektronicznych takich jak: baterie, akumulatory oraz jako powłoki antykorozyjne, ze względu na obecność pH-czułych ugrupowań na powierzchni materiału warunkujących różne oddziaływania międzyfazowe, takie jak zmianę kątów zwilżania powierzchni przez ciecze o różnym charakterze.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów ❗️

Więcej informacji o konkursie na stronach:

https://ikifp.edu.pl/aktualnosci/konkurs-im-andrzeja-pomianowskiego-2/

Aktualności Chmielarz Research Group

Aktualności Koła Naukowego IPSUM

Aktualności Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej

Twitter - Chmielarz Research Group @Chmielarz_Group

Facebook - https://www.facebook.com/Kolo.Naukowe.IPSUM

Instagram - https://www.instagram.com/crg_ipsum/

Powrót do listy aktualności