Wspólny projekt badawczy uczniów I LO w Jarosławiu z dr Ewą Ciszkowicz z Wydziału Chemicznego realizowany w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia.
Emisja tlenku węgla (IV) do atmosfery to globalny problem, który przybiera na sile z każdym rokiem. Niemalże cały emitowany dwutlenek węgla pochodzi ze spalania paliw kopalnych za pośrednictwem elektrowni, zakładów przemysłowych, a także domów mieszkalnych i transportu. Jego średnie stężenie procentowe w składzie powietrza ciągle wzrasta. Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie działań dążących do ograniczenia emisji tlenku węgla (IV) do atmosfery.
I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu uzyskało finansowanie uczniowskiego projektu badawczego "GoDrzewa" w ramach I edycji konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” z dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki, w ramach projektu. "Politechniczna Sieć VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego". Opiekunem z ramienia Wydziału Chemicznego jest Pani dr Ewa Ciszkowicz z Katedry Biotechnologii i Bioinformatyki Wydziału Chemicznego.
Celem zespołu projektowego "GoDrzewa" jest nie tylko dążenie do poprawy jakości powietrza, ale również zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie ekologii i ochrony środowiska poprzez organizację warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz przekazanie wybranym placówkom oświaty sadzonek drzewa tlenowego. Oxytree mają wyjątkowe właściwości, osiągając wysokość 16 metrów w 6 lat, mogą wyprodukować nawet do 10 razy więcej tlenu w porównaniu z innymi gatunkami rodzimych drzew liściastych. Oxytree to odmiana nieinwazyjna i może być rozmnażane wyłącznie w laboratorium, więc nie stanowi zagrożenia dla lokalnego ekosystemu.
Wszystkich zainteresowanych drzewami tlenowymi zapraszamy na stronę: https://oxytree.pl/