Strona: Nocne Spotkania z Nauką na Wydziale Chemicznym / Wydział Chemiczny

Nocne Spotkania z Nauką na Wydziale Chemicznym

2023-10-20
, red.  Dorota Głowacz-Czerwonka
Nocne Spotkania z Nauką na Wydziale Chemicznym

Miłośnicy wiedzy i pasjonaci nauki, zarówno dorośli, jak i dzieci przybyli tłumnie na nasz Wydział, aby do późnej nocy zwiedzać laboratoria i uczestniczyć w pokazach chemicznych.

Sale „pękające w szwach”, uśmiechnięte buzie najmłodszych pasjonatów nauki, pozytywne komentarze są potwierdzają, że wydarzenie na długo zapisze się w pamięci uczestników.

Nocne Spotkania z Nauką były adresowane do dzieci i ich rodziców, młodzieży szkolnej, studentów, mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia – miłośników wiedzy oraz ciekawych świata i zachodzących w nim zjawisk. Ich celem jest popularyzacja nauki i najważniejszych osiągnięć naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania kierunkami technicznymi. W ciągu 5 godzin laboratoria Politechniki Rzeszowskiej (w tym Wydziału Chemicznego) rozlokowane na terenie całej uczelni odwiedziło kilka tysięcy osób.

Uczestnicy Nocnych Spotkań z Nauką mieli możliwość zwiedzenia laboratoriów, do których na co dzień mają dostęp tylko studenci i pracownicy. Naukowcy i studenci naszej uczelni opowiadali o badaniach realizowanych w poszczególnych laboratoriach czy też o praktycznym wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Zwiedzający mogli uczestniczyć w ciekawych pokazach naukowych i warsztatach poznawczych, a także przeprowadzać interesujące eksperymenty.  

Wydział Chemiczny przygotował Wiele „wybuchowych” niespodzianek. Zwiedzający mogli się dowiedzieć m.in. czy można zmierzyć kolor i czym zajmuje się biotechnologia. Odbyły się także pokazy druku 3D, kolorowe reakcje „Chemiczny kameleon, wstrząśnięty błękit” oraz pokaz lasera, efektów optycznych czy fluorescencji.

Zaprezentowały się również wszystkie Koła Naukowe działające na Wydziale Chemicznym – Ab Initio, INSERT, IPSUM i PRzeTwórcy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się widowiskowe pokazy chemiczne przygotowane przez studentów Koła Naukowego ESPRIT.

Więcej informacji tutaj.

Powrót do listy aktualności