Strona: Zajęcia studentów technologii chemicznej w tarnowskich zakładach chemicznych Grupy Azoty S.A. / Wydział Chemiczny

2023-04-25
, red.  Joanna Wojturska

W dniu 25 kwietnia 2023 r. studenci III roku kierunku technologia chemiczna odbyli zajęcia w zakładach chemicznych Grupy Azoty S.A. w Tarnowie, w formie wizyty studyjnej. W trakcie zajęć studenci mieli możliwość zapoznania się z praktycznymi aspektami pracy instalacji technologicznych: uwodornienia fenolu do cykloheksanonu prowadzonego wobec katalizatora palladowego, oksymowania cykloheksanonu, przegrupowania Beckmanna oksymu cykloheksanonu do e-kaprolaktamu, polimeryzacji z otwarciem pierścienia e-kaprolaktamu do poliamidu 6.

Do zalet polskiego procesu wytwarzania kaprolaktamu można zaliczyć małe zużycie surowców, materiałów pomocniczych i czynników energetycznych, niezawodność i stabilność ruchową oraz bezpieczeństwo pracy poszczególnych węzłów technologicznych, ograniczenie do minimum zrzutu ścieków oraz emisji szkodliwych gazów odlotowych i bardzo dobrą jakość kaprolaktamu odpowiadającą najwyższym światowym standardom jakościowym.

Zajęcia były prowadzone w ramach projektu pn. „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA – zadanie 4. Szkoła twórczego działania.