Strona: Nasi naukowcy po raz kolejny w gronie 2% najlepszych na świecie / Wydział Chemiczny

Nasi naukowcy po raz kolejny w gronie 2% najlepszych na świecie

2024-09-25

Raport Stanford University wykonany we współpracy z wydawnictwem naukowym Elsevier i firmą SciTech Strategies obejmuje ponad 220 tys. naukowców z 22 dyscyplin podzielonych na 174 bardziej szczegółowych dziedzin. Na prestiżowej liście 2% autorów publikacji, na które najchętniej powołują się inni uczeni, znalazło się 4 naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Wyróżnieni są prof. dr hab. inż. Paweł Chmielarz, prof. dr hab. inż. Jacek Jeżowski, prof. dr hab. inż. Krzysztof Kaczmarski, prof. dr hab. inż. Piotr Król

Dorobek naukowy naukowców został oceniony na podstawie złożonego kryterium C-score, przy obliczaniu którego wzięto pod uwagę, np. liczbę cytowań niezależnych, indeks Hirscha, a także miejsce i rolę autora wśród współautorów. Raport obejmuje publikacje, które ukazały się do 16.09.2024.

Poniżej prezentujemy krótko sylwetki wyróżnionych Pracowników naszego Wydziału:

  • prof. dr hab. inż. Paweł Chmielarz zajmuje się optymalizacją metod ATRP do syntezy polimerów o zróżnicowanej strukturze, w tym opracowaniem nowych koncepcji kontrolowanych przez czynniki niechemiczne, takie jak eATRP i metal-free ATRP. Jego przełomowe badania dotyczą m.in. syntezy polimerów szczotkowych wrażliwych na pH, z wykorzystaniem ekologicznych rozpuszczalników i czynników (woda, światło niebieskie, cukry). Prace prof. Chmielarza, inspirowane zasadami "zielonej chemii", stanowią przewodnik po innowacyjnych metodach, które mogą zastąpić toksyczne technologie w przemyśle tworzyw sztucznych i biomedycynie, np. w produkcji nośników leków i powłok antybakteryjnych.
  • prof. dr hab. inż. Jacek Jeżowski był niekwestionowanym autorytetem w skali światowej w dziedzinie projektowania zintegrowanych systemów technologicznych, w tym w szczególności zintegrowanych systemów odzysku ciepła i zintegrowanych systemów wykorzystania wody procesowej. Jego prace poświęcone komputerowemu wspomaganiu projektowania procesów, aparatów i systemów technologii chemicznej miały duże znaczenie dla rozwoju globalnych metod optymalizacji. Jego karierę naukową przerwała przedwczesna śmierć, co nie przeszkodziło jednak trwale zapisać się zarówno w historii nauki, jak i w naszej pamięci.
  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Kaczmarski prowadzi badania ściśle związane z modelowaniem rozdziału substancji metodami adsorpcyjnymi i chromatograficznymi. Chromatografia stała się głównym obiektem badawczym Profesora. Badania prowadził i prowadzi z grupami naukowców z uczelni polskich (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i zagranicy (Tennessee University oraz Duluth University w USA, Karlstad University w Szwecji, Politechnika w Perm w Rosji, Politechnika w Lozannie w Szwajcarii, Politechnika w Mediolanie we Włoszech, Uniwersytet w Tuluzie we Francji). Jego zainteresowania naukowe w mniejszym stopniu koncentrują się w zakresie elektrochemii, ekstrakcji i reaktorów chemicznych. Wyniki badań opublikował w ponad 160 artykułach z listy filadelfijskiej, cytowano je ponad 3100 razy przynosząc Autorowi indeks Hirscha równy 32.
  • prof. dr hab. inż. Piotr Król prowadzi badania podstawowe w zakresie chemii i technologii syntezy i aplikacji tworzyw polimerowych ukierunkowane na zagadnienia dotyczące technologii poliuretanów: synteza, badania strukturalne, badania właściwości chemicznych, mechanicznych i powierzchniowych poliuretanowych powłok wytwarzanych z jonomerów poliuretanowych. Jest autorem wielu oryginalnych wykładów i cieszy się niezmiennie wielkim uznaniem w środowisku naukowym. Wypromował czterech doktorów i blisko stu magistrów lub inżynierów. Jego kariera naukowa i osobowość zapewniły mu status żyjącej legendy naszego Wydziału.

Wszyscy czterej Profesorowie zostali wyróżnieni za całokształt swojej kariery. Biorąc pod uwagę tylko miniony rok, na liście najlepszych znajdziemy prof. dr hab. inż. Piotra Króla oraz prof. dr hab. inż. Pawła Chmielarza.

Kompletny raport można znaleźć na stronie:

https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/7

Powrót do listy aktualności