Strona: Katedra Polimerów i Biopolimerów / Wydział Chemiczny

Katedra Polimerów i Biopolimerów

Pracownicy Katedry

Nauczyciele akademiccy:

  • dr hab. inż. Łukasz Byczyński, prof. PRz - kierownik Katedry
  • prof. dr hab. inż. Piotr Król
  • dr hab. Barbara Pilch-Pitera, prof. PRz
  • dr hab. Joanna Nizioł, prof. PRz
  • dr inż. Joanna Wojturska, prof. PRz

Pracownicy naukowi oraz inżynieryjno-techniczni:

  • mgr inż. Małgorzata Kowal
  • mgr inż. Katarzyna Bazan-Strama

 Doktoranci:

  • mgr inż. Katarzyna Pojnar

Projekt MicroSafeCoatings

dr hab. Barbara Pilch-Pitera, prof. PRz kierownikiem międzynarodowego projektu MicroSafeCoatings  finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i German Federation of Industrial Research Associations w ramach Inicjatywy CORNET

Inicjatywa CORNET

Celem Inicjatywy CORNET (ang. COllective Research NETworking) jest wspieranie i rozwój badań branżowych, w których szczególnie uwzględnia się rolę MŚP. Kolejne konkursy umożliwiają finansowanie ze źródeł publicznych (narodowych/regionalnych) badań na potrzeby konkretnych branż przemysłowych. Badania te są inicjowane przez zrzeszenia branżowe przedsiębiorstw i często przeprowadzane przez wyspecjalizowane jednostki naukowe działające na rzecz konkretnego sektora przemysłowego.

Cel projektu

Celem projektu pt. „Nowe antymikrobowe zabezpieczenie proszkowe dla materiałów kompozytowych / Novel antimicrobial protection in powder coating for composite materials” jest opracowanie przyjaznych dla środowiska farb proszkowych o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, przeznaczonych do zabezpieczania kompozytów polimerowych.

Obecnie w tego typu powłokach stosuje się najczęściej srebro, w tym w postaci nanocząstek. Pomimo dużej aktywności przeciwdrobnoustrojowej zastosowanie srebra w wyrobach lakierowych nie jest optymalnym rozwiązaniem, m.in. ze względu na wysoki koszt metalu szlachetnego i jego ograniczone zasoby, potencjał immunotoksyczny oraz biokumulację. W farbach proszkowych, będących przedmiotem projektu, wykorzystane będą naturalne i syntetyczne substancje o właściwościach biobójczych, w tym pochodne chitozanu, aminokwasy i peptydy. Uzyskane wyniki pozwolą na wytypowanie obiecującej koncepcji formulacji farb proszkowych utwardzalnych w niższej niż konwencjonalna temperaturze, charakteryzujących się dobrymi właściwościami biobójczymi i ochronnymi, które mogą być ekologiczną alternatywą dla rozpuszczalnikowych farb przeciwdrobnoustrojowych zawierających srebro. 

Skład konsorcjum

W projekcie ze strony polskiej bierze udział Polskie Stowarzyszenie Korozyjne, natomiast ze strony niemieckiej to Forschungsgesellschaft für Pigmente und Lacke e.V. (FPL).

Prace badawcze są realizowane ze strony polskiej przez: Politechnikę Rzeszowską, Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej i Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów, a ze strony niemieckiej – Fraunhofer Institute for Manufacturing Engineering and Automation (IPA) w Stuttgarcie.

Skład Komitetu Użytkowników

W skład Komitetu Użytkowników, pełniącego w czasie realizacji projektu rolę doradcy, wchodzi 9 przedsiębiorstw z Polski: ARMA Firma Inżynierska, Jerzy Noworyta Bartosz Noworyta S. J., ANTICORR Sp. z. o.o., AMIS Farby Proszkowe Sp. z o.o., ECOLINE Sp. z o.o., GULDIER Sp. z o.o.,   PROMAL Coatings Sp. z o.o., PRONET COLOR Sp. z o.o., PULVERIT Polska Sp. z o.o.i PROXIMO AERO Sp. z o.o. oraz 5 z Niemiec: Rhenotherm Kunststoffbeschichtungs GmbH, Pulverlacktechnologie GmbH, BADER Pulverbeschichtung GmbH, Chemische Industrie Erlangen GmbH, EcoFinish Deutschland by Meyer Coatings GmbH

Więcej informacji o wynikach konkursu:

https://www.gov.pl/web/ncbr/inicjatywa-cornet-34-konkurs