Aktualności

Azoty S.A, Bochem i PASS Polska – studenci na wizytach studyjnych

30-11-2018 r.

Studenci Wydziału w ramach projektów unijnych mieli możliwość odbycia ciekawych wizyt studyjnych do przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji, technik wytwarzania i nowych materiałów.

W dniu 19 listopada 2018 r. studenci wzięli udział w wizycie studyjnej do Zakładów Chemicznych BOCHEM w Pionkach - jednego z liderów rynku w segmencie klejów przemysłowych w Polsce, "spółki-córki" koncernu SOUDAL. Studenci zostali zapoznani z produkcją klejów do zastosowań specjalistycznych. Firma oferuje materiały dla obuwnictwa i kaletnictwa, kleje tapicerskie i meblarskie, kleje i produkty do podłóg, kleje do etykiet i papieru, kleje i produkty dla przemysłu gumowego i motoryzacji. Studentom pokazano również produkcję skrobi modyfikowanej, mającej szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle papierniczym, włókienniczym oraz w produkcji płyt kartonowo-gipsowych. Uczestnicy wizyty mogli również zobaczyć najnowocześniejsze linie do konfekcjonowania klejów w fabryce Soudal Manufacturing, gdzie zobaczyli również linie do produkcji pian poliuretanowych oraz mas uszczelniających, które Soudal sprzedaje w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Centralnej Azji. 

W dniu 23 listopada 2018 studenci odbyli wizytę studyjną do zakładów chemicznych Grupy Azoty S.A. w Tarnowie gdzie mogli zobaczyć instalację do produkcji e-kaprolaktamu – monomeru, który jest wykorzystywany do produkcji poliamidu 6 w reakcji polimeryzacji z otwarciem pierścienia. Studentom pokazano dotychczasową linię produkcyjną oraz otwartą w ubiegłym roku nową wytwórnię Tarnamidu. Dzięki inwestycji, która kosztowała ponad 320 mln zł spółka stała się drugim w Europie producentem tego tworzywa, po koncernie BASF. Poliamid 6 jest obecnie najważniejszym tworzywem konstrukcyjnym używanym w wielu branżach, m.in. motoryzacji, przemyśle lotniczym, elektronicznym i elektrotechnicznym, a także odzieżowym czy medycynie. Uczestnicy wizyty zostali zapoznani z warunkami prowadzenia poszczególnych operacji, sposobami konfekcjonowania otrzymywanych produktów i półproduktów oraz poznali skalę procesów prowadzonych w Grupie Azoty S.A. Tarnów.
W dniach 28 i 29 listopada 2018 r. studenci odwiedzili PASS Polska - renomowanego producenta podzespołów dla branży motoryzacyjnej, gdzie mogli zapoznać się z technologią wytłaczania i profilowania węży gumowych oraz profilowania przewodów poliamidowych formowanych m.in. z Tarnamidu. Produkowane rurki poliamidowe stosowane są do układów odpowietrzających, podciśnieniowych, w układach BKV (układy hamowania) czy tam gdzie potrzeba odporności na wysoką temperaturę (rurki poliamidowe typu PPS). Węże gumowe produkowane są do zastosowania jako podciśnieniowe, chłodnicze, olejowe, paliwowe, do recyrkulacji spalin. W ciągu roku Pass Polska wdraża do produkcji seryjnej ponad 300 nowych produktów. Tygodniowo zakład opuszcza średnio 3,8 mln sztuk samych wyrobów gumowych i 2,4 mln sztuk wyrobów montażowych. Odbiorcami produktów sa m.in. Volkswagen, Audi, BMW, Porsche, Bentley.

Dziękujemy Zarządom wizytowanych przedsiębiorstw za te możliwości a pracownikom firm za ciekawy sposób prezentacji oraz poświęcony czas na wymianę doświadczeń.

Powrót do listy aktualności