Strona: List intencyjny Politechniki Rzeszowskiej i ORLEN Południe / Wydział Chemiczny

List intencyjny Politechniki Rzeszowskiej i ORLEN Południe

2023-11-28
, red.  Anna Worosz
Od lewej: prof. D. Antos, prof. PRz. L. Gniewek, M. Rej, T. Sanecki

Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz ORLEN Południe podpisali list intencyjny. Współpraca zakłada m.in. dążenie do wymiany informacji naukowo-badawczej, a także prowadzenie projektów i badań.

Sygnatariusze

Podpisy na liście intencyjnym złożyli: prezes Zarządu ORLEN Południe Marcin Rej oraz członek Zarządu Tomasz Sanecki. Politechnikę Rzeszowską reprezentowali prorektor ds. nauki dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz oraz  dziekan WYDZIAŁU CHEMICZNEGO prof. dr hab. inż. Dorota Antos.

Założenia

Dokument zakłada dążenie do wymiany informacji naukowo-badawczej, a także współpracę w ramach prowadzonych projektów i badań. Studenci Wydziału Chemicznego będą mogli odbywać w zakładach produkcyjnych spółki praktyki i staże. Obie strony będą wzajemnie wspierać działalność rozwojową. Zakładana jest także realizacja wspólnych projektów, prac przejściowych i dyplomowych, w celu podniesienia kwalifikacji absolwentów uczelni. Współpraca będzie dotyczyć również działań promujących jej ofertę edukacyjną.

Współpraca z prężnie działającymi ośrodkami naukowymi, takimi jak Politechnika Rzeszowska jest szczególnie istota w kontekście prowadzonych przez spółkę w ostatnich latach projektów inwestycyjnych. W rafinerii w Jedliczu powstaje obecnie instalacja do produkcji bioetanolu II generacji, wytwarzanego z surowców niespożywczych, która będzie pierwszą tego typu instalacją w Polsce i drugą w Europie. Jej wydajność wyniesie 25 tysięcy ton bioetanolu rocznie. W 2021 r. w trzebińskiej rafinerii uruchomiona została zaś pierwsza w Polsce i największa w Europie instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. ORLEN Południe zainwestował również w pilotażową instalację do produkcji kwasu mlekowego, wytwarzanego przy użyciu mikroorganizmów. Ponadto spółka zaangażowała się w rozwój technologii wodorowej. W czerwcu 2022 r. w zakładzie w Trzebini uruchomiony został pierwszy hub wodorowy w Polsce, produkujący wodór jakości automotive. W październiku tego roku działać zaczęła w Trzebini instalacja do wytwarzania biokomponentów z olejów posmażalniczych i tłuszczów zwierzęcych UCO FAME.

Dodatkowe informacje poniżej:

Aktualności Orlen Południe

Wywiady dla Radia Centrum  (pliki poniżej) udzielone przez:

Prezesa Zarządu Orlen Południe Marcina Reja 

Prorektora ds. Nauki – dra hab. inż. Lesława Gniewka, prof. PRz

Dziekan Wydziału Chemicznego – prof. dr hab. inż. Dorotę Antos

Pliki do pobrania

Powrót do listy aktualności